NECHTE SE INSPIROVAT MECHEM 


V architektuře je mech jednou ze strategií designu, která podporuje opětovné spojení lidí s přírodou. Odborníci organický design považují za faktor, který je schopen uspokojit naši vrozenou potřebu spojení se životem na této planetě.


Mech je považován za jednu z nejstarších rostlin na Zemi. Podle zkamenělých nálezů vědci odhadují jeho výskyt již před 400 miliony let. Ve většině případů rostou mechy hlavně v oblastech s vlhkostí a stínem, tedy v lesích nebo na okrajích potoků a řek. 

Některé druhy jsou přizpůsobené slunným a suchým oblastem, jako jsou alpské skály nebo písečné duny. Mnoho mechů může přežít někdy i několikaměsíční vysušení a pak se po rehydrataci vrátit k životu.

Samotné využívání mechu je původně připisováno budhistickým kněžím, kteří začali mech používat ve svých zahradních stavbách před více než 1300 lety. Nejoblíbenějším místem je chrám Saihoji v japonském Kjótu pojmenovaný Koke Dera neboli Mechový chrám.


Aby mohl být mech účinně aplikován při realizacích v interiéru, je nezbytné, aby prošel několika druhy úprav. Vybírány jsou pouze nejkvalitnější kusy z nejvhodnějších lokalit. Po šetrném sběru z přírody je mech ošetřován a očišťován. Následně mech prochází stabilizačním procesem, aby si zachoval svou dokonalou texturu, kvalitu a také barvu. V tomto přírodním mechu je přirozená vláha nahrazena ekologickým barvivem. Po instalaci do interiéru již tento stabilizovaný mech nevyžaduje žádnou další údržbu ani zavlažování. Mumifikované mechy zaručují svou dlouhodobou životnost bez ztráty barvy a přirozené svěžesti.

Instalace mechu do interiéru s sebou přináší řadu výhod, jež jsou v dnešní době nedocenitelné. Velice důležitou vlastností je zejména absorbování zvuku v místnosti. Mech v interiéru také přirozeně přispívá ke zlepšení nálady, zmírnění bolestí hlavy a celkovému odbourávání stresu. Mechy nejenže přirozeně oživují interiéry, ale přinášejí také klid a dodávají pozitivní energii. 


Kategorie